Cemil Meriç MH. Çayırönü CD. No:13/C Ümraniye/İst. info@ersistem.com.tr

Standart Gaz Algılama Dedektörleri

Standart Gaz Algılama Dedektörleri

 

Sabit ve Taşınabilir (Portatif) Gaz Dedektörleri

      

 

Sabit Gaz Dedektörleri:

Evlerimizdeki mutfaklar, kazan daireleri, kömür sobası kullanılan odalar gibi gaz kullanımı olana ancak ortamın ex-proof olmadığı yerlerde kullanılan gaz dedektörleri gazın sızıntısı belli bir seviyeye ulaştığı zaman uyarı vermesinin yanı sıra doğalgaz vanasının kapatılması, fan çalıştırılması gibi küçük aksiyonları da yapabilmektedir.

Patlayıcı ve zehirleyici gazların hayatımızın her noktasına girdiği günümüzde, tehlikenin farkında olmak ve önlemler almak hayati önem taşımaktadır.

Bu dedektörler merkezi bir yangın algılama veya gaz algılama (adresli veya konvansiyonel) sistemlerinde kullanılabilir. Ayrıca evlerde tak çalıştır şeklinde kullanılıp uyarı vermesi, hatta gaz vanasının otomatik olarak kapatması mümkündür. Kendi üzerinde ışıklı ve sesli uyarısı olmasına karşın daha kuvvetli bir ikaz için siren ilavesi yapılabilir. Röleli modelleri ile otomatik olarak gaz vanasının kapatılması veya havalandırma fanı çalıştırılması da mümkündür.

Önemli Not: Gaz dedektörlerinin sensör ömrü imalat tarihinden itibaren 5 yıldır. Süre sonunda dedektörün veya sensörünün değiştirilmesi gereklidir.

Taşınabilir Gaz Dedektörleri:

Sabit gaz algılama sisteminin bulunmadığı, geçici çalışma yapılacak veya geçici gaz salınımı beklenen yerler için taşınabilir gaz dedektörleri ile ölçüm yapılmalıdır. Bu dedektörler sarj edilebilir bataryalı olup  PC bağlantısı ile hafızasındaki veriler PC ye aktarılabilmekte ve kolayca raporlama yapılabilmektedir.

Önemli Not: Bu dedektörlerin 6 ayda bir kalibrasyonlarının yapılması doğru ölçüm yapabilmesi adına önemlidir. Ayrıca dedektörlerinin sensör ömrü imalat tarihinden itibaren 5 yıldır. Süre sonunda dedektörün veya sensörünün değiştirilmesi gereklidir e yapılan ölçümler kayıt altına alınabilmektedir.

Markalar:

Mavigard, Crowcon,Smart SMS, KIMO,