Cemil Meriç MH. Çayırönü CD. No:13/C Ümraniye/İst. info@ersistem.com.tr

Söndürme Kontrol Sistemleri

Söndürme Kontrol Sistemleri

  

 

Bilgi işlem odaları, elektrik pano odaları, arşivler, müzeler gibi CO2, FM200, Köpüklü söndürme vs sistemler kullanılan yerlerde söndürme işleminin gerçekleşmesi için özel olarak dizayn edilmiş algılama sistemleri kullanılır.

Söndürme kontrol sistemleri insan sağlığı ve maliyet açısından gereksiz gaz boşalmasını engellemek amacı ile çapraz bölgeleme (cross-zone) sistemiyle en az 2 cihazın alarm vermesi mantığıyla çalışır. Ayrıca sistemlerin otomatik ve manuel çalışma modu vardır.

Sistemin bileşenleri:

Söndürme kontrol santrali; Genelde 4 Bölgeli 1 söndürme çıkışlı olan santrallerde ilk 2 bölge söndürme işlemi için, 3. Ve 4. Bölgeler ise normal bölge olarak kullanılır. Otomatik/manuel konumları vardır. Otomatik durumda 2 bölgeden alarm geldiğinde söndürmeyi otomatik olarak yapar. Manuel konumda ise söndürme sadece manuel olarak söndürmeyi başlatma butonu ile yapılır.

Tekrarlama paneli (santrali): Söndürme santralinin farklı yerden izlenmesi veya kontrol edilmesi için kullanılabilir.

Optik duman dedektörleri; Hassas ve kararlı algılama performansı ile ergonomik yapı dizaynı üst düzey koruma ve estetik görünüm.

Sıcaklık dedektörleri; Her ortama uygun sıcaklık değerinde alarm verecek modelleri mevcuttur. Sabit sıcaklık, sıcaklık artış ve kombine sıcaklık dedektörü seçenekleri ile doğru zamanda kusursuz algılama sağlar.

Multi (Duman+sıcaklık) dedektör; Hem duman hem de sıcaklık algılama özelliği ile bilgi işlem, elektrik pano odaları gibi yangının 2 yönlü takip edilmesi gereken mekânlarda tam koruma sağlar.

Söndürmeyi başlatma butonu: Sistem manuel konumda iken, ihtiyaç halinde bu butona basılarak söndürme sistemi aktif edilir.

Söndürmeyi bekletme butonu: Sistem söndürme için geri sayım yaparken veya normal konumda iken, söndürme işleminin bekletilmesi veya durdurulması için kullanılır. Buton tekrar normal konuma getirildiğinde işlem kaldığı yerden devam eder.

Flaşör, siren ve flaşörlü sirenler; Tek bölgeden veya normal bölgelerden gelen alarm uyarıları için kullanılır.

Yangın zili; Söndürme için geri sayma başladığında kesik kesik çalarak saymanın başladığını haber verir. Süre bitiminde söndürme yapıldığında ise sürekli çalar ve söndürmenin gerçekleştiğini belirtir.

Giriş izleme/çıkış röle modülleri: Yangın santrali üzerinde bulunan rölelerin ihtiyacı karşılamaması veya yeterli olmaması durumunda sisteme ekstra bu modüller ilave edilerek santralin izleme ve kontrol yetenekleri geliştirilebilir. Bu sayede 1. Alarm, 2. Alarm ve söndürme aşamalarında harici sistemlere de komutlar gönderilebilir.

Markalar; Mavigard, Maxlogic, C-tec, Kentec, Global,