Cemil Meriç MH. Çayırönü CD. No:13/C Ümraniye/İst. info@ersistem.com.tr

Konvansiyonel Yangın Algılama

Konvansiyonel Yangın Algılama

Küçük ve orta ölçekli işletmelerde tercih edilen bu sistemler, yangın ve hata uyarılarını bölgesel olarak iletir. Bölgelendirme işlemi EN-54 ve TSE standartları kriterlerine göre yapılmalıdır.  Ekonomik olması sebebi ile de maliyetin ön planda olduğu küçük mekânlarda uygulanabilir.

Yangın alarm sistemleri müşteri talepleri ve tercihleri doğrultusunda değil, risk analizleri yapılarak Türkiye yangın dan korunma yönetmeliği esaslarına göre yapılandırılmalıdır.

Yangın alarm sistemlerini yapılandırırken ortama uygun ve yeterli sayıda dedektör seçilmesi çok önemlidir. Aksi takdirde algılamanın gerçekleşmemesi, geç olması veya sistemin asılsız alarm vererek inandırıcılığını kaybetmesi gibi sorunlar yaşanabilir.

Sistemlerin  bileşenleri:

Yangın alarm santralleri, Tekrarlama (Repetaer) paneli (santrali),optik duman dedektörü, sıcaklık (ısı) dedektörleri, multi dedektörler, alev dedektörleri, gaz dedektörleri, su kacağı dedektörleri, Işın-Beam dedektörleri, Lineer -doğrusal ısı dedektörleri, yangın butonları, flaşör ve sirenler, deprem sensörleri

Duman dedektörü test spreyi; Optik ve iyonize  duman dedektörlerinin testi için kullanılır. Zehirli gaz içermez ve alev almaz. Dedektörlere zarar vermez yüzeylerde iz bırakmaz.

Duman dedektörü temizleme spreyi; Kolay kullanım ve hızlı temizlik sağlar.

Markalar; Mavigard, Maxlogic, Bosch, proline, listec, teknim, siemens, global, takex, sabre, solo, A5, A7