Cemil Meriç MH. Çayırönü CD. No:13/C Ümraniye/İst. info@ersistem.com.tr

Ex-proof Yangın Algılama Sistemleri

Ex-proof Yangın Algılama Sistemleri

Ex-proof (Alev Yaymaz) duman dedektörleri:

\"\"  \"\"

 

Exproof ortamlarda duman dedektörleri kullanmak istediğinizde dedektör ortama açık şekilde algılama yaptığından exproof olması mümkün değildir. Bu durumda özgüvenlikli dedektörler (IS) kullanılır. Bu dedektörler ise exproof alan dışına konulacak  zener bariyer ile kullanılmalıdır. Ortamın güvenliği ancak bu şekilde sağlanabilir.

Zener bariyer: Patlama riski olan bölgelerde alan dışına konularak bu alandaki cihazların aşırı akım çekmesini engellemek için kullanılır. Patlama bölgesindeki cihazların aşırı akım çekmesini engellerek oluşabilecek aşırı ısınma, kıvılcım gibi durumunda hattın enerjisini keserek riskleri ortadan kaldırır. Dedektör, siren ve voltaj besleme hatlarında kullanılabilir.

Ex-proof (Alev Yaymaz) sıcaklık dedektörleri

\"\"  \"\"  \"\"

 

Isı dedektörlerinde exproof koruma sınıfı koruması olanlar direk olarak kullanılabilir. Termokupl olarak nitelendirilen sınıfları da vardır. Exproof kasası olmayanlarda özgüvenlikli (IS) sertifikalı olmalı ve zener bariyer ile birlikte kullanılmalıdır.

Ex-proof (Alev Yaymaz) Alev dedektörleri:

\"\" \"\" \"\"

Alev dedektörleri UV (Morötesi) ve  IR (Infrared) olmak üzere 2 gruba ayrırlırlar.

UV  dedektörler son dönemlerde teknolojik olarak ne kadar geliştirilmiş olsa da IR dedektörler daha seçici olması, kararlı çalışması sebebiyle kritik ortamlarda ve büyük alanlarda tercih edilmektedir. Dedektörler 4-20 mA bağlantısı veya kontak çıkışı bağlantısı ile bir çok yangın algılama, gaz algılama ve otomasyon sistemlerine bağlanabilmektedir.

Alev dedektörleri koruma alanında ölü bölge kalmayacak şekilde iyi bir görüş açısı ile monte edilmeli, gerekirse bunu sağlamak için adetleri artırılmalıdır. Dedektörün algılama mesafesi ve mesafe uzadıkça algılayacağı alev boyutunun büyük olacağını dikakte almak gerekir.

Örnek: Bir alev dedektörü 1 metrede çakmak alevini algılarken 10 metrede bir A4 kağıdı yaktığınızda oluşacak alevi ancak algılar.

ile çalışmakta olup özellikle 3 IR teknolojisi ile çalışan dedektörler hassas ve kararlı bir algılama ile çalışmaktadırlar. Bu dedektörler aynı zamanda büyük alanlarda geniş bir görüş açısı ile izleme yapabilemektedir.

Ex-proof (Alev yaymaz) Buton, siren ve flaşörler:

\"\" \"\" \"\"

 

Patlayıcı ve parlayıcı maddelerin ve bu maddelerin oluşturduğu uçucu gazların kullanıldığı ortamlarda uygulanan buton, emergency buton, siren ve flaşörlü sirenlerin exproof olması zorunludur Bu ürünlerin  aynı zamanda Atex sertifikası olması gereklidir.

Atex sertifikalı ürünler ortamdan tamamen izole çalışır. Üzerinde oluşacak ısınma, kıvılcım v.s. gibi durumları kesinlikle ortama sızdırmaz. Bu da ortamda uluşacak patlama riskini ortadan kaldırır.

Ex-proof (Alev yaymaz) bir gaz algılama sistemi için sadece ürünlerin sertifikalı olması yeterli değildir. Bütün altyapı kablolama, borulama ve montaj ekipmanlarının da aynı özellikte olması gereklidir.                             

Sistem ekipmanları: Ex-proof (Alev yaymaz) yangın dedektörleri, Ex-proof(Alev yaymaz)  flaşörler, ex-proof (alev yaymaz) sirenler, Ex-proof(Alev yaymaz)  uyarı butonları,   Ex-proof(Alev yaymaz)borular, ex-proof(Alev yaymaz)

Patlayıcı Ortam Oluşabilecek Yerlerin Sınıflandırılması:

Tehlikeli yerler, patlayıcı ortam oluşma sıklığı ve bu ortamın devam etme süresi esas alınarak, aşağıda yer alan tanımlar dikkate alınarak bölgeler halinde sınıflandırılır. Bu yerlerde kullanılacak algılama cihazlarının uygun tipte yapılması altyapısının da buna göre oluşturulması önemlidir. 

Bölge O: Gaz, buhar ve sis halindeki parlayıcı maddelerin hava ile karışımından oluşan patlayıcı ortamın sürekli olarak veya uzun süre ya da sık sık oluştuğu yerler.

Bölge 1: Gaz, buhar ve sis halindeki parlayıcı maddelerin hava ile karışımından oluşan patlayıcı ortamın normal çalışma koşullarında ara sıra meydana gelme ihtimali olan yerler.

Bölge 2: Gaz, buhar ve sis halindeki parlayıcı maddelerin hava ile karışarak normal çalışma koşullarında patlayıcı ortam oluşturma ihtimali olmayan yerler ya da böyle bir ihtimal olsa bile patlayıcı ortamın çok kısa bir süre için kalıcı olduğu yerler.

Bölge 20: Havada bulut halinde bulunan yanıcı tozların, sürekli olarak veya uzun süreli ya da sık sık patlayıcı ortam oluşabilecek yerler.

Bölge 21: Normal çalışma koşulların da, havada bulut halinde bulunan yanıcı tozların ara sıra patlayıcı ortam oluşturabileceği yerler.

Bölge 22: Normal çalışma koşulların da, havada bulut halinde yanıcı tozların patlayıcı ortam oluşturma ihtimali bulunmayan ancak böyle bir ihtimal olsa bile bunun yalnızca çok kısa bir süre için geçerli olduğu yerler. Tabaka veya yığın halinde yanıcı tozların bulunduğu yerler de, patlayıcı ortam oluşturabilecek diğer bir kaynak olarak dikkate alınmalıdır. 

 

 

Markalar: Hochiki, MEDC, Potter, SD3, Sharp Eye, Siemens,