Cemil Meriç MH. Çayırönü CD. No:13/C Ümraniye/İst. info@ersistem.com.tr

Ex-proof Gaz Algılama Sistemleri

Ex-proof Gaz Algılama Sistemleri

Ex-proof (Alev yaymaz) Gaz Algılama Dedektörleri ve Kontrol Panelleri:

    

 

Patlayıcı ve parlayıcı gazların kullanıldığı veya bu tür gazları oluşturan maddelerin kullanıldığı ortamlarda uygulanan her türlü elektrikli ürünlerin alev yaymaz (ex-proof) özelliği ve Atex sertifikası olması gereklidir.

Atex sertifikalı ürünler ortamdan izole çalışır. Üzerinde oluşacak ısınma, kıvılcım v.s. gibi durumları kesinlikle ortama sızdırmaz. Bu da ortamda uluşacak patlama riskini ortadan kaldırır.

Ex-proof (Alev yaymaz) bir gaz algılama sistemi için sadece ürünlerin sertifikalı olması yeterli değildir. Bütün altyapı kablolama, borulama ve montaj ekipmanlarının da aynı özellikte olması gereklidir.                             

Sistem ekipmanları: Ex-proof (Alev yaymaz) gaz dedektörleri, Ex-proof(Alev yaymaz)  flaşörler, ex-proof (alev yaymaz) sirenler, Ex-proof(Alev yaymaz)  uyarı butonları,        Ex-proof(Alev yaymaz)borular, ex-proof(Alev yaymaz)

Ex-proof (Alev yaymaz) Uyarı cihazları:

    

 

Ex-proof (alev yaymaz) sirenler, ex-proof (alev yaymaz) flaşörler, Ex-proof (Alev yaymaz) flaşörlü sirenler, ex-proof (alev yaymaz) uyarı butonları.

 

 Ex-proof (alev yaymaz) altyapı ve bağlantı ekipmanları:

    

 

Kurulan sistemin Ex-proof (alev yaymaz) olabilmesi için bütün altyapı ve bağlantı ürünlerinin de aynı özellikte olması gereklidir. Ex-proof borular, ex-proof (alev yaymaz) rakorlar, glendler, ex-proof buat lar bu uygulamalarda genellikle kullanılan ürünlerdir.

Ex-proof (alev yaymaz) havalandırma fanları ve duman damperleri:

  

 

Patlayıcı ve parlayıcı maddelerin bulunduğu tesislerde ortamdaki havanın boşaltılması veya ortama temiz hava verilmesi için Ex-proof (alev yaymaz) havalandırma fanlarının kullanılması gereklidir. Geçici çalışmalar için taşınabilir olanları da vardır.

Patlayıcı Ortam Oluşabilecek Yerlerin Sınıflandırılması:

Tehlikeli yerler, patlayıcı ortam oluşma sıklığı ve bu ortamın devam etme süresi esas alınarak, aşağıda yer alan tanımlar dikkate alınarak bölgeler halinde sınıflandırılır. Bu yerlerde kullanılacak algılama cihazlarının uygun tipte yapılması altyapısının da buna göre oluşturulması önemlidir.

- Bölge O: Gaz, buhar ve sis halindeki parlayıcı maddelerin hava ile karışımından oluşan patlayıcı ortamın sürekli olarak veya uzun süre ya da sık sık oluştuğu yerler.

- Bölge 1: Gaz, buhar ve sis halindeki parlayıcı maddelerin hava ile karışımından oluşan patlayıcı ortamın normal çalışma koşullarında ara sıra meydana gelme ihtimali olan yerler.

Bölge 2: Gaz, buhar ve sis halindeki parlayıcı maddelerin hava ile karışarak normal çalışma koşullarında patlayıcı ortam oluşturma ihtimali olmayan yerler ya da böyle bir ihtimal olsa bile patlayıcı ortamın çok kısa bir süre için kalıcı olduğu yerler.

Bölge 20: Havada bulut halinde bulunan yanıcı tozların, sürekli olarak veya uzun süreli ya da sık sık patlayıcı ortam oluşabilecek yerler.

Bölge 21: Normal çalışma koşulların da, havada bulut halinde bulunan yanıcı tozların ara sıra patlayıcı ortam oluşturabileceği yerler.

Bölge 22: Normal çalışma koşulların da, havada bulut halinde yanıcı tozların patlayıcı ortam oluşturma ihtimali bulunmayan ancak böyle bir ihtimal olsa bile bunun yalnızca çok kısa bir süre için geçerli olduğu yerler. Tabaka veya yığın halinde yanıcı tozların bulunduğu yerler de, patlayıcı ortam oluşturabilecek diğer bir kaynak olarak dikkate alınmalıdır. 

 

Markalar; Crowcon, MEDC, Prosense, Finder, SD3