Cemil Meriç MH. Çayırönü CD. No:13/C Ümraniye/İst. info@ersistem.com.tr

Ev, Ofis Güvenlik Sistemleri

Ev, Ofis Güvenlik Sistemleri

  

 

’Risk almayın, önlem alın!’’

Hırsız alarm sistemleri ihtiyaca göre iyi bir risk analizi yapılarak inşa edilmelidir. Dikkatlerden kaçan en küçük bir detay bütün sistemi anlamsız kılabilir.

Günümüzde hırsız alarm sistemleri sadece soygun ihbar amacı ile değil, yangın ve gaz kaçağı ihbarı, su kaçağı ihbarı, hatta ev otomasyon sistemlerinin oluşturulması ve uzaktan kontrolü içinde kullanılabilmektedir.

Kablolu alarm sistemleri, kablolama yapmaya elverişli (yeni yapılan yapılar veya estetik açısından sıkıntı yaratmayacak yerler) mekânlarda genellikle tercih edilir. Sistem ürünlerinin maliyeti kablosuz sisteme daha düşüktür. Ancak altyapı ile ilgili sarf malzeme işçilik maliyetleri daha fazladır. Kablolu sistemlerin diğer avantajları ise bakım maliyetlerinin daha düşük olması, dış etkenlerden (haberleşme problemi v.s) etkilenmemesi olarak değerlendirilebilir.

Alarm sistemleri standart telefon arama özelliğine sahiptir. Sabit telefon hattı olmayan yerlerde GSM modül kullanılarak mobil hat üzerinden iletişim sağlanabilir. Bu özellik sayesinde sistem, alarm durumunda kullanıcının kendisini veya istediği numaraları arayarak uyarı yapabilir.

Ancak alarm durumunda kolluk kuvvetlerinin yönlendirilmesi, arıza durumlarının da takip edilmesi ve sistem hakkında çok detaylı bilgi alabilmek için Alarm haber alma merkezi (AHM) bağlantısı yaptırılması çok daha sağlıklı olacaktır.

Sistem bileşenleri:

Hırsız Alarm paneli, keypad, pır dedektörü, bariyer, manyetik kontak, harici siren, cam kırılma dedektörü, darbe sensörü (dedektörü), duman dedektörleri, gaz dedektörleri, su kaçağı algılama dedektörleri

Markalarımız; Paradox, Bosch,

2-Alarm Haber Alma (Alarm İzleme) Merkezi (AHM):

Bütün alarm sistemlerinin alarm durumunu haber veren telefon arama özelliği vardır. Bu aramalar, sabit telefon hattı, GSM hattı üzerinden hatta internet üzerinden yapılabilir. Bu özellik her ne kadar ilk etapta ciddi bir avantaj olarak görülse de tek başına yeterli değildir. Sisteminizin alarm haber alma (alarm izleme) merkezleri tarafından takip edilmesi önemlidir.

Sistemin sizin telefonlarınıza ulaşamaması, ciddi, bir durum şüphesinde, kolluk kuvvetlerini olay yerinde yönlendirilmesi (Sistemin yapacağı direk ihbarlar veya sizin yapacağınız bildirimler hemen dikkate alınmayabilir) gibi durumlar acil işlemesi gereken süreci yavaşlatabilir. Bu durumda ilgili kurumlarla anlaşmalı olan haber alma merkezleri önem kazanmaktadır.

Ayrıca sistemde oluşabilecek arıza durumları, sistemin devre dışı kalması v.s. gibi durumları da takip edebilmeniz için bu özellik yeterli değildir. Sistemin durumunun sürekli izlenmesi gerekmektedir. Bu izleme sistem ile özel formatta haberleşen AHM (Alarm haber alma) merkezleri tarafından sağlanmaktadır.

Ayrıca, kullanıcı bazlı kurma/çözme, aylık raporlama, işyerleri için alarm kurma unutma takibi gibi birçok özellik bu merkezlerin sağladığı faydalar arasındadır.

3-Su Baskını Dedektörü:

Su Baskını dedektörleri evlerde, işyerlerinde açık unutulan musluklar, boru patlamaları gibi çeşitli nedenlerle oluşabilecek su baskınlarından haberdar olmak amacı ile kullanılır. Tek başına kullanılabileceği gibi yangın alarm sistemi, hırsız alarm sistemi veya otomasyon sistemlerine bağlanarak da kullanılabilir.

Sistem dedektör ve algılama probu olmak üzere 2 kısımdan oluşur. Dedektör elektronik bir devre olduğundan zemin hizasından 1-1.5 Mt yukarıya monte edilmeli prob uçları algılama yapılacak zemine getirilmelidir.

Markalar: Wizmart

4-Deprem Sensörü:

  

Deprem sensörleri deprem esnasında (depremi önceden haber verme kabiliyeti yoktur) Deprem esnaında binadaki asansörlerin en yakın durağa gitmesi ve kapılar açık konuma gelmesi, bina gaz, elektrik, su vanalarının kapatılması gibi önemli fonksiyonları vardır. Sistem elektrik kesintilerinden etkilenmeyecek şekilde bir batarya ile desteklenmelidir.

Deprem Senaryosu: Deprem esnasında binaların gaz, elektrik,su vanaları kapatılmalı, asansörler en yakın durağa giderek kapıları açık (İerisindeki insanların çıkabilmesi için) konumda beklemelidir.

Ersistem, bu ürünlerin satışını, montajını ve diğer sistemlerle bağlantılarını kaliteli ürün ve hizmet anlayışı ile yapmaktadır.

Markalar: Sismik, Nofire, İtek,