Cemil Meriç MH. Çayırönü CD. No:13/C Ümraniye/İst. info@ersistem.com.tr

Endüstriyel Tip Gaz Algılama Sistemleri

Endüstriyel Tip Gaz Algılama Sistemleri

      

Endüstriyel ortamlarda ex-proof gaz algılama dedektörleri kullanılmalıdır.

Exproof gaz algılama sistemleri; Patlama riski yüksek olan malzemelerin bulunduğu alanlarda (Petrokimya tesisleri, cephanelikler, gaz dolum ve dağıtım tesisleri v.s.)  ATEX sertifikalı ex-proof özellikli alev yaymaz ürünler kullanılmalıdır. Aslında sadece ürünler değil bütün altyapı malzemelerinin de (kablolama, borulama, bağlantı buatları, rakorlar) bu sertifikaya sahip olması gereklidir. 

Uygulama esnasında kullanılacak olan araç ve gereçlerin de özel korumalı ürünler olması gerekirken personelin de eğitimli ve deneyimli olması önemlidir.

Portatif gaz dedektörleri: Sabit gaz algılama sistemi kurmanın mümkün olmadığı veya değişken ortamlarda gaz ölçümü yapabilmek adına taşınabilir (portatif) gaz dedektörleri mevcuttur. Dahili batarya ile çalışan bu detektörlerdeki veriler PC bağlantı kiti ile bilgisayarlara aktarılabilir ve raporlama yapılabilir. Kemer klipsi veya omuz askı ile kolay kullanabilen bu dedektörler risk olan bütün bölgelerde çalışma öncesi ölçüm için kullanılabilir.

 Önemli Not: Bu dedektörlerin 6 ayda bir kalibrasyonlarının yapılması doğru ölçüm yapabilmesi adına önemlidir. Ayrıca dedektörlerinin sensör ömrü imalat tarihinden itibaren 5 yıldır. Süre sonunda dedektörün veya sensörünün değiştirilmesi gereklidir e yapılan ölçümler kayıt altına alınabilmektedir

Markalar: Crowcon, Prosense,,MEDC, İtek,