Cemil Meriç MH. Çayırönü CD. No:13/C Ümraniye/İst. info@ersistem.com.tr

Doğrusal Kablo Tipi Yangın Dedektörleri

Doğrusal Kablo Tipi Yangın Dedektörleri

  

 

Kablo tipi yangın (ısı) dedektörleri 2 kısıma ayrılır:

Konvansiyonel  Doğrusal Isı Algılama Sistemleri:

Bu dedektörler alev geciktirici ve halogen free bir kablo içerisine belirli aralıklarla yerleştirilmiş ısı sensörlerinden oluşan özel üretim ürünlerdir. Sensör kabloları izleme yapacak sisteme doğrudan veya özel bağlantı kutuları ile yapılabilir. Hat sonlarına sonlandırma elemanı kullanılır.

Nemli, buzlu, aşırı titreşimli, toz, duman ve elektromanyetik alan gibi diğer algılama sistemlerinin kullanılamayacağı zor çalışma şartlarında kullanılabilmektedir. Tüneller, ağır sanayii tesislerinde (demir çelik, kereste fabrikalarında), kablo galerilerinde, otoparklarda, deniz taşıtlarında, soğuk depolarda, enerji taşıma hatlarında ve güneş enerji sistemleri gibi yerlerde kullanılabilmektedir.

Sistem ayrıca RS-232 Protokolü- MODBUS haberleşmesi ile adresli yangın algılama sistemlerine entegre edilmekte ve sıcaklık/alarm bilgisi noktasal olarak izlenebilmektedir. Aynı zamanda olay türü, zamanı gibi detaylarla birlikte bu alarmlar sebep/sonuç senaryolarında da kullanılabilmektedir.

Kablo içerisinde yer alan tüm doğrusal kablo tipi sıcaklık dedektörleri santrallerde giriş cihazı olarak algılanmaktadır. Bu nedenle olay türü, bölge, mahal ismi, sebep/sonuç senaryolarında kullanılabilmektedir.

 

Lineer Isı Algılama Kabloları:

Sıcaklığa duyarlı (öngörülen alarm seviyesine göre) bir yalıtkan içerisine yerleştirilen 2 iletken bakırdan oluşur. Yalıtkan öngörülen sıcaklıkta erir ve 2 iletkenin birbirine teması oluşan kısa devre alarm olarak algılanır. Kablo üzerinde alarm gelen noktanın tespit edilmesi mümkün değildir. Bu nedenle çok büyük alanlar için kullanılması tavsiye edilmez. Konvansiyonel ve adresli (izleme modülleri ile) yangın algılama sistemlerine entegre edilebilir.

60 dereceden 180 dereceye kadar farklı sıcaklıklar için algılama yapan modelleri mevcuttur.

Enerji taşıma hatları(kablo tavaları ve hatları), otoparklarda, soğuk hava depolarında  kullanılabilir.

Fiber Optik Isı Algılama Sistemleri:

Sistem, optomekanik bir doğrusal ısı algılama türüdür. Bir optik fiber ve bir dedektör ünitesinden oluşur. Tek bir sistemde kablo birkaç kilometre uzunluğunda olabilir. Fiber Optik kabloya Dedektör tarafından yapılan ışık darbesi ile fiber optik kablodan dönen, yansıyan ışığı algılar.

Ersistem, bütün ihtiyaçlara cevap verebilecek, yönetmeliklere uygun yangın alarm sistemlerini, keşif, projelendirme, satış ve satış sonrası hizmetler ile anahtar teslimi olarak sizlere konforlu çözümler sunmaktadır.

Markalar; Listec, Proline, Protectowire. Siemens, Lios,