Cemil Meriç MH. Çayırönü CD. No:13/C Ümraniye/İst. info@ersistem.com.tr

Acil Anons ve Uyarı Sistemleri

Acil Anons ve Uyarı Sistemleri

Acil anons sistemleri, acil durumlarda insanların binaları kademeli ve programlı bir şekilde tahliye etmeleri amacıyla kullanılır. Özellikle büyük yapılarda yangın alarm sistemi ile entegre olarak otomatik olarak devreye girer.

Özellikle tahliye sistemlerinin çok dikkatli planlanması gereken yüksek katlı binalarda,anons sistemlerinde bölgelendirme (zonlama) yapılarak kat veya bölüm bazında öncelikler belirlenip, önce acil durumun oluştuğu kat veya bölüme, daha sonra komşu kat veya bölümlere ve gerekliyse sonra binanın kalan kısımlarına anons yapılmalı, insanların kaçış yollarında ve merdivenlerde izdiham yaşamadan binayı tahliye etmeleri sağlanmalıdır. Adresli yangın algılama sistemleri ile entegre edildiğinde etki-tepki senaryoları ile bu çalışma sağlanabilir.

 Otomatik anons sistemlerinde genelde bant kaydı kullanılır. Gerek kayıt anonsunda gerek se manuel yapılacak olan anonslarda net, sakin ve yumuşak bir ses tonu kullanılması insanları panik yapmaması ve yapılan anonsu anlamaları açısından önemlidir.

Binaların Yangından Korunması Hakkındaki Yönetmeliği ne göre 200 yatak sayısı ve üstü tüm otellerde, yüksekliği 51,5 mt yi geçen, toplam inşaat alanı 5000 m2 aşan, kullanıcı sayısı 1000 kişiyi aşan tüm binalarda acil anons sistemleri zorunludur.

Markalar: Honeywell, Esser, Edwards, Bosch, Mikafon, Spekon,